The National Christian Trophy ~ 2019 / 2020 Archive
Byes (18) were given to the following Teams:
Central Baptist Chelmsford (Essex), Chatsworth United (SE London), Christchurch Bromley (Kent), Christchurch Chislehurst (Kent), Cirencester Pilgrims (Glos), Cleanslate 2nds (Milton Keynes), Cornerstone United (Glos), Coney Hall United Churches (SE London), FC Cornerstone (Stevenage), Gold Hill Baptist (Bucks), Hayes Ambassadors (Kent), Holy Rood Rickmansworth (Herts), Moorlands Bible College (Dorset), Raynes Park United (SW London), Raynes Park United 2nds (SW London), St John Fisher (Coventry), St Marys West Croydon 2nds (Surrey), ZimStevenage (Herts)
Regional Section (North & Midlands)
AFC Huddersfield (Yorks), Bentley Baptist Doncaster (Yorks), Bradford Gateway (Yorks), Elm Hall Dons (Liverpool),
R1) Holy Rood Rickmansworth (Herts) 1 v 7 Hayes Ambassadors (Kent) (Game played on 11/01/20)
R2) St Marys West Croydon 2nds (Surrey) 2 v 0 Central Baptist Chelmsford (Essex)
R3) St John Fisher (Coventry) 3 v 0 Cirencester Pilgrims (Glos) (Game played on 01/02/20)
R4) Christchurch Chislehurst (Kent) v Bye
R5) Chatsworth United (SE London) 3 v 2 (AET) Coney Hall United Churches (SE London)
R7) Christchurch Bromley (Kent) v Bye
R8) Cornerstone United (Glos) w/o v FC Cornerstone (Stevenage)
R9) Raynes Park United (SW London) v Bye
R10) ZimStevenage (Herts) v Bye
R11) Cleanslate 2nds (Milton Keynes) v Bye
R12) Moorlands Bible College (Dorset) 0 v 4 Gold Hill Baptist (Bucks)
Regional Section (North & Midlands)
R14) St Wilfrids Harrogate (Yorks) 2 v 1 Elm Hall Dons (Liverpool)
R15) Bradford Gateway (Yorks) 4 v 5 Bentley Baptist Doncaster (Yorks)
R16) Mansfield AFC (Notts) 3 v 2 St Johns Bowling Eagles Bradford (Yorks)
R17) St Marys West Croydon 2nds (Surrey) 2 v 0 Christchurch Bromley (Kent)
R18) Cleanslate 2nds (Milton Keynes) 2 v 3 Christchurch Chislehurst (Kent)
R19) Cornerstone United (Glos) 1 v 6 Gold Hill Baptist (Bucks)
R20) Raynes Park United (SW London) w/o v ZimStevenage (Herts)
R21) Hayes Ambassadors (Kent) 2 v 5 St John Fisher (Coventry) (Game played on 22/02/20)
R22) Chatsworth United (SE London) 6 v 2 Raynes Park United 2nds (SW London)
R23) Bentley Baptist Doncaster (Yorks) 5 v 3 St Wilfrids Harrogate (Yorks)
R24) Spacious Place Blues (Burnley) 3 v 1 Mansfield AFC (Notts) (Game played on 08/01/20)
F25) Raynes Park United (SW London) 3 v 6 Gold Hill Baptist (Bucks)
F28) Bentley Baptist Doncaster (Yorks) 0 v 2 Spacious Place Blues (Burnley)
Full National Draw
F29) St John Fisher (Coventry) 7 v 2 Gold Hill Baptist (Bucks)
F30) Chatsworth United (SE London) w/o v Spacious Place Blues (Burnley) (The North West of England was under lockdown)
The National Christian Cup ~ 2019 / 2020
Byes (13) were given to the following teams:
Battle Baptist (Sussex), Bethel United (South Wales), Bilton Evangelical Rugby (Warwicks), Christ Central (SE London),
R2) Emmanuel Lightning Croydon (Surrey) 2 v 2 Bethel United (South Wales) (Bethel United won 5-4 on Penalties)
R3) Kings Sports (Herts) v Bye
R4) Christ Central (SE London) 2 v 5 Soul Survivor (Watford) (Game played on 04/01/20)
R5) Welwyn St Marys (Herts) 0 v 3 St Marys West Croydon (Surrey) (Game played on 14/12/19)
R6) Lancott Park (Luton) v Bye
R7) London School of Theology (Middlesex) 0 v 3 Newgen (Kent) (Game played on 14/12/19)
R8) Battle Baptist (Sussex) v Bye
Regional Section (North)
R9) St Paul & Timothy (Liverpool) w/o v Mosaic FC (Leeds)
R10) St Charles (Newcastle) 2 v 1 York Elim
R11) Knowsley South (Liverpool) 0 v 0 St Teresas Norris Green (Liverpool) (Knowsley South won 5-4 on Penalties)
R12) St Sebastians (Liverpool) 7 v 3 Armley Christchurch (Leeds) (Game played on 18/01/20)
R13) Sunderland Samba 3 v 2 Hull Saints (Yorkshire)
R14) Bankhall Mission (Liverpool) 2 v 0 St Cuthberts (Liverpool)
R15) Kings Church (Manchester) 3 v 3 Bridge Chapel (Liverpool) (Bridge Chapel won 5-4 on Penalties)
R16) North Shields Community (Newcastle) 5 v 2 Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs)
Regional Section (South & West)
R17) Battle Baptist (Sussex) 1-1 Bethel United (South Wales) (Game played on 22/02/20) (Bethel won 3-0 on Penalties)
R18) Soul Survivor (Watford) 1 v 4 St Marys West Croydon (Surrey) (Game played on 08/02/20)
R19) Lancott Park (Luton) 2 v 3 Newgen (Kent)
R22) St Charles (Newcastle) 3 v 5 North Shields Community (Newcastle)
R23) Sunderland Samba 2 v 8 St Paul & Timothy (Liverpool)
R24) Knowsley South (Liverpool) 6 v 0 Bridge Chapel (Liverpool)
Regional Section (South & West)
F26) Newgen (Kent) w/o v Bethel United (South Wales) (This area of South Wales has recently been put back under lockdown)
F28) Bankhall Mission (Liverpool) 3-3 North Shields Community (Newcastle) (North Shields won 6-5 on Penalties)
F30) North Shields Community (Newcastle) 3 v 6 St Paul & Timothy (Liverpool)
The National Christian Trophy ~ 2018 / 2019 Archive
A) Wymondley Churches (Herts) 5 v 1 Christchurch Bromley (Kent), (N Yorks)
All the following Teams (23) were given Byes:
Bethel United (South Wales), Central Baptist Chelmsford (Essex), Chase Kings (Southampton), Chatsworth Athletic (SE London), Chatsworth United (SE London), Christchurch Chislehurst (Kent), Cirencester Pilgrims (Glos), Cleanslate 2nds (Milton Keynes), Cornerstone United (Glos), FC Cornerstone (Stevenage), Gold Hill Baptist (Bucks), Hayes Ambassadors (Kent), Heigham Park Rangers (Norwich), Holy Rood Rickmansworth (Herts), Kingsland Dynamics Colchester (Essex), Latton Harlow (Essex), London School of Theology (Middlesex), Northchurch Baptist (Herts,) Raynes Park United (SW London), Raynes Park United 2nds (SW London), Soul Survivor (Watford), Sunninghill (Surrey), Woodside Baptist (SE London),
Regional Section (North & Midlands)
Elm Hall Dons (Liverpool), Gatley St James (Manchester), Hull Saints (Yorkshire), Mansfield AFC (Notts),
Stockton Salvation Army (Durham)
R1) Bethel United (South Wales) 6 v 0 Cornerstone United (Glos)
R2) Chase Kings (Southampton) 3 v 2 Raynes Park United 2nds (SW London) (Played on 17/11/18)
R3) Kingsland Dynamics Colchester (Essex) 1 v 4 Hayes Ambassadors (Kent)
R4) Heigham Park Rangers (Norwich) 2 v 0 Central Baptist Chelmsford (Essex)
R5) Raynes Park United (SW London) 4 v 0 Chatsworth Athletic (SE London) (Played on 08/12/18)
R7) Cirencester Pilgrims (Glos) 1 v 2 Holy Rood Rickmansworth (Herts) (Played on 12/01/19)
R8) Woodside Baptist (SE London) 2 v 4 London School of Theology (Middlesex) (After Extra Time - 2 v 2 after 90 minutes)
R9) Chatsworth United (SE London) 2 v 8 Latton Harlow (Essex)
R10) Northchurch Baptist (Herts) 4 v 2 FC Cornerstone (Stevenage)
R11) Gold Hill Baptist (Bucks) v w/o Cleanslate 2nds (Milton Keynes)
R12) Wymondley Churches (Herts) 4 v 2 Soul Survivor (Watford)
Regional Section (North & Midlands)
R14) Knowsley South (Liverpool) 4 v 2 Hull Saints (Yorkshire)
R15) Anfield (Liverpool) 0 v 2 Mansfield AFC (Notts) (Played on 05/01/19)
R16) Gatley St James (Manchester) 0 v 1 Stockton Salvation Army (Durham)
R17) Sunninghill (Surrey) 2 v 2 Raynes Park United (SW London) (Raynes Park United won 3-0 on Penalties)
R18) Bethel United (South Wales) 2 v 0 Wymondley Churches (Herts)
R19) London School of Theology (Middlesex) 2 v 0 Hayes Ambassadors (Kent) (Played on 16/02/19)
R20) Latton Harlow (Essex) 5 v 1 Chase Kings (Southampton)
R21) Northchurch Baptist (Herts) 3 v 3 Cleanslaste 2nds (Milton Keynes) (Northchurch Baptist won 7-6 on Penalties)
R22) Holy Rood Rickmansworth (Herts) w/o v Heigham Park Rangers (Norwich)
R23) Aintree Baptist (Liverpool) 3 v 2 Mansfield AFC (Notts) (Played on 16/02/19)
R24) Stockton Salvation Army (Durham) 2 v 3 Knowsley South (Liverpool)
F25) Latton Harlow (Essex) 5 v 2 Raynes Park United (SW London)
F26) Aintree Baptist (Liverpool) 2 v 1 Northchurch Baptist (Herts) (Played on 09/03/19)
F27) London School of Theology (Middlesex) 4 v 2 Bethel United (South Wales) (After Extra Time - 2 v 2 after 90 minutes)
F28) Knowsley South (Liverpool) 5 v 0 Holy Rood Rickmansworth (Herts) (Played on 09/03/19)
Semi Finals ~ 30th March 2019
Full National Draw
F29) London School of Theology (Middlesex) 2 v 2 Knowsley South (Liverpool) (Knowsley South won 5-3 on Penalties)
F30) Aintree Baptist (Liverpool) 2 V 1 Latton Harlow (Essex)
Knowsley South (Liverpool) 1 v 4 Aintree Baptist (Liverpool)
The National Christian Cup ~ 2018 / 2019 Archive
Byes (12) were given to the following teams:
Battle Baptist (Sussex), Beacon Camberley (Surrey), Christians in Sport (Luton), Cleanslate (Milton Keynes),
R1) Cleanslate (Milton Keynes) 2 v 3 Christians in Sport (Luton)
R2) Newgen (Kent) w/o v St Dominics Croydon (Surrey)
R3) Emmanuel Church Croydon (Surrey) 4 v 6 Beacon Camberley (Surrey) (AET - Score at 90 minutes 4-4) (Played on 05/01/19)
R4) Selhurst United (SE London) w/o v St Albans Romans (Herts)
R5) Battle Baptist (Sussex) 3 v 2 St Marys West Croydon (Surrey) (Played on 05/01/19)
R6) Ruislip Baptist (Middlesex) 2 v 3 Kings Sports (Herts) (After Extra Time - Score at 90 minutes, 2-2) (Played on 15/12/18)
Regional Section (North & Midlands)
R7) St Teresas Norris Green (Liverpool) 7 v 2 Morley BCC (Leeds) (Played on 05/01/19)
R8) Norris Green Baptist (Liverpool) v w/o Kings Church (Manchester)
R9) St Sebastians (Liverpool) 1 v 0 St Edmunds (Liverpool) (Played on 12/01/19)
R10) Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs) 5 v 0 Mosaic FC (Leeds)
R11) St Charles (Newcastle) 2 v 2 Sunderland Samba (St Charles won 3-1 on Penalties)
R12) St Paul & Timothy (Liverpool) 1 v 3 Armley Christchurch (Leeds)
R13) Bethel Church (Liverpool) 4 v 1 Bridge Chapel (Liverpool)
R14) Bentley Baptist (Doncaster) w/o v Consett St Patricks (Newcastle)
R15) Bankhall Mission (Liverpool) 4 v 0 Gateway (Leeds) (Played on 05/01/19)
R16) York Elim 0 v 6 North Shields Community (Newcastle) (Played on 03/11/18)
Regional Section (South & East)
R17) Newgen (Kent) 1 v 4 Battle Baptist (Sussex)
R18) Christians in Sport (Luton) 3 v 1 Beacon Camberley (Surrey)
R19) Selhurst United (SE London) 5 v 2 Kings Sports (Herts) (Played on 09/02/19)
R20) Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs) 2 v 3 St Sebastians (Liverpool)
R22) Bentley Baptist (Doncaster) 1 v 4 St Teresas Norris Green (Liverpool)
R23) Bankhall Mission (Liverpool) 5 v 4 Armley Christchurch (Leeds) (After Extra Time)
R24) Bethel Church (Liverpool) 2 v 2 St Charles (Newcastle) (Bethel won 4-3 on Penalties)
Full National Draw
F25) Christians in Sport (Luton) 1 v 2 Bethel Church (Liverpool) (Played on 09/03/19)
F26) Battle Baptist (Sussex) 4 v 2 St Teresas Norris Green (Liverpool)
F27) St Sebastians (Liverpool) 4 v 2 North Shields Community (Newcastle)
F28) Bankhall Mission (Liverpool) 5 v 1 Selhurst United (SE London) (Played on 23/03/19)
F30) Bankhall Mission (Liverpool) 1 v 2 Battle Baptist (Sussex)
Battle Baptist (Sussex) 2 v 0 St Sebastians (Liverpool)