The National Christian Trophy  ~  2019 / 2020
 
**UPDATED ON: Wednesday May 26th 2021 - 2.00pm**
 
*WELCOME BACK TO THE CIF NCT WEBSITE AFTER A VERY LONG 3RD LOCKDOWN!!
 
THE NCT 2019/2020 SEMI FINAL WAS PLAYED BACK IN SEPTEMBER 2020. WE HAVE HAD TWO FINALISTS FOR A LONG TIME BUT NOW, AFTER GOVT CLEARANCE, WE CAN PLAY BOTH FINALS!! WONDERFUL** DATE DETAILS BELOW!!
 
APOLOGIES THAT THE 2020/2021 COMPETITION WAS NOT EVEN ABLE TO BE STARTED BUT WE WILL GET NEXT SEASON'S COMPS UP AND RUNNING AS SOON AS POSSIBLE!!!
 
Regional Section (South, East & West)

Byes (18) were given to the following Teams:
Central Baptist Chelmsford (Essex), Chatsworth United (SE London), Christchurch Bromley (Kent), Christchurch Chislehurst (Kent), Cirencester Pilgrims (Glos), Cleanslate 2nds (Milton Keynes), Cornerstone United (Glos), Coney Hall United Churches (SE London)
,       FC Cornerstone (Stevenage), Gold Hill Baptist (Bucks), Hayes Ambassadors (Kent), Holy Rood Rickmansworth (Herts), Moorlands Bible College (Dorset), Raynes Park United (SW London), Raynes Park United 2nds (SW London), St John Fisher (Coventry), St Marys West Croydon 2nds (Surrey), ZimStevenage (Herts)

Regional Section (North & Midlands)

Byes (8) were given to the following Teams:
AFC Huddersfield (Yorks), Bentley Baptist Doncaster (Yorks), Bradford Gateway (Yorks), Elm Hall Dons (Liverpool),
Mansfield AFC (Notts), Spacious Place Blues (Burnley), St Johns Bowling Eagles Bradford (Yorks), St Wilfrids Harrogate (Yorks)
 
2nd Round ~ December 7th 2019
 
Regional Section (South, East & West)

R1)  
Holy Rood Rickmansworth (Herts) 1 v 7 Hayes Ambassadors (Kent) (Game played on 11/01/20)
R2)   St Marys West Croydon 2nds (Surrey) 2 v 0 Central Baptist Chelmsford (Essex)
R3)   St John Fisher (Coventry) 3 v 0 Cirencester Pilgrims (Glos) (Game played on 01/02/20)
R4)   Christchurch Chislehurst (Kent) v Bye
R5)   Chatsworth United (SE London) 3 v 2 (AET) Coney Hall United Churches (SE London)
R6)   Raynes Park United 2nds (SW London) v Bye
R7)   Christchurch Bromley (Kent) v Bye
R8)   Cornerstone United (Glos) w/o v FC Cornerstone (Stevenage)
R9)   Raynes Park United (SW London) v Bye
R10) ZimStevenage (Herts)  v Bye
R11) Cleanslate 2nds (Milton Keynes) v Bye
R12) Moorlands Bible College (Dorset) 0 v 4 Gold Hill Baptist (Bucks)

Regional Section (North & Midlands)
 
R13) Spacious Place Blues (Burnley) 6 v 1 AFC Huddersfield (Yorks)
R14)
St Wilfrids Harrogate (Yorks) 2 v 1 Elm Hall Dons (Liverpool)
R15)
Bradford Gateway (Yorks) 4 v 5 Bentley Baptist Doncaster (Yorks)
R16)
Mansfield AFC (Notts) 3 v 2 St Johns Bowling Eagles Bradford (Yorks)
 
3rd Round ~ January 25th 2020
**The 3rd Round Draw was made LIVE on Premier Christian Radio on Tuesday 10th December 2019 from 8.30am.**
Thanks to Premier Christian Radio for their help!!
**Also it was filmed and you can watch it on: Facebook.com/thisispremier
 
Regional Section (South, East & West)

R17) St Marys West Croydon 2nds (Surrey) 2 v 0 Christchurch Bromley (Kent)
R18)
Cleanslate 2nds (Milton Keynes) 2 v 3 Christchurch Chislehurst (Kent)
R19) Cornerstone United (Glos)
1 v 6 Gold Hill Baptist (Bucks)
R20)
Raynes Park United (SW London)  w/o v ZimStevenage (Herts)
R21)
Hayes Ambassadors (Kent) 2 v 5 St John Fisher (Coventry) (Game played on 22/02/20)
R22)
Chatsworth United (SE London) 6 v 2 Raynes Park United 2nds (SW London)
 
Regional Section (North & Midlands)

R23) Bentley Baptist Doncaster (Yorks) 5 v 3 St Wilfrids Harrogate (Yorks)
R24)
Spacious Place Blues (Burnley) 3 v 1 Mansfield AFC (Notts) (Game played on 08/01/20)
 
Quarter Finals ~ 29th February 2020
**The Quarter Final Draw was made LIVE on Premier Christian Radio, on Tuesday 28th January 2020 from 8.30am.**
**Also it was filmed and you can watch it on: Facebook.com/thisispremier
 
Regional Section (South, East & West)

F25) Raynes Park United (SW London) 3 v 6 Gold Hill Baptist (Bucks)
F26) Chatsworth United (SE London) 1 v 0 St Marys West Croydon 2nds (Surrey) (Game played on 14/03/20)
F27) St John Fisher (Coventry) 2 v 1 Christchurch Chislehurst (Kent) (Game played on 14/03/20)
 
Regional Section (North & Midlands)

F28) Bentley Baptist Doncaster (Yorks) 0 v 2 Spacious Place Blues (Burnley)
 
Semi Finals ~ 26th September 2020
**The Semi Final Draw was made LIVE on Premier Christian Radio, on Tuesday 10th March 2020 from 8.30am.**

Full National Draw

F29) St John Fisher (Coventry) 7 v 2 Gold Hill Baptist (Bucks)
F30) Chatsworth United (SE London) w/o v Spacious Place Blues (Burnley) (The North West of England was under lockdown)

Final at Hemel Hempstead Town FC (National League South Division)
NOTE NEW TIME > KO 5.30pm - New 3G Astro Turf Pitch
Saturday June 5th 2021
 
St John Fisher (Coventry)  v  Chatsworth United (SE London)
 
 
The National Christian Cup  ~  2019 / 2020
 
**UPDATED ON: Monday May 24th 2021 - 10.00am**
 
*WELCOME BACK TO THE CIF NCT WEBSITE AFTER A VERY LONG 3RD LOCKDOWN!!
 
THE NCC 2019/2020 SEMI FINALS WERE PLAYED BACK IN OCTOBER 2020. WE HAVE HAD TWO FINALISTS FOR A LONG TIME BUT NOW, AFTER GOVT CLEARANCE, WE CAN PLAY BOTH FINALS!! WONDERFUL** DATE DETAILS BELOW!!
 
APOLOGIES THAT THE 2020/2021 COMPETITION WAS NOT EVEN ABLE TO BE STARTED BUT WE WILL GET NEXT SEASON'S COMPS UP AND RUNNING AS SOON AS POSSIBLE!!!
 
1st Round
 
Regional Section (South & West)

Byes (13) were given to the following teams:
Battle Baptist (Sussex), Bethel United (South Wales), Bilton Evangelical Rugby (Warwicks), Christ Central (SE London),
DC United (Cardiff), Emmanuel Lightning Croydon (Surrey), Kings Sports (Herts), Lancott Park (Luton),
London School of Theology (Middlesex), Newgen (Kent), Soul Survivor (Watford), St Marys West Croydon (Surrey),
Welwyn St Marys (Herts)
 
Regional Section (North)
 
Byes (16) were given to the following teams:
Armley Christchurch (Leeds), Bankhall Mission (Liverpool), Bridge Chapel (Liverpool), Hull Saints (Yorkshire),
Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs), Kings Church (Manchester), Knowsley South (Liverpool), Mosaic FC (Leeds),
North Shields Community (Newcastle), St Charles (Newcastle), St Cuthberts (Liverpool), St Paul & Timothy (Liverpool),
St Sebastians (Liverpool), St Teresas Norris Green (Liverpool), Sunderland Samba, York Elim
 
2nd Round ~ December 7th 2019
 
Regional Section (South & West)
 
R1)   Bilton Evangelical Rugby (Warwicks) 2 v 0 DC United (Cardiff) (Game played on 11/01/20)
R2)   Emmanuel Lightning Croydon (Surrey) 2 v 2 Bethel United (South Wales) (Bethel United won 5-4 on Penalties)
R3)   Kings Sports (Herts) v Bye
R4)   Christ Central (SE London) 2 v 5 Soul Survivor (Watford) (Game played on 04/01/20)
R5)   Welwyn St Marys (Herts) 0 v 3 St Marys West Croydon (Surrey) (Game played on 14/12/19)
R6)   Lancott Park (Luton) v Bye
R7)   London School of Theology (Middlesex) 0 v 3 Newgen (Kent) (Game played on 14/12/19)
R8)   Battle Baptist (Sussex) v Bye

Regional Section (North)

R9)   St Paul & Timothy (Liverpool) w/o v Mosaic FC (Leeds)
R10)
St Charles (Newcastle) 2 v 1 York Elim
R11)
Knowsley South (Liverpool) 0 v 0 St Teresas Norris Green (Liverpool) (Knowsley South won 5-4 on Penalties)
R12) St Sebastians (Liverpool)
7 v 3 Armley Christchurch (Leeds) (Game played on 18/01/20)
R13)
Sunderland Samba 3 v 2 Hull Saints (Yorkshire)
R14)
Bankhall Mission (Liverpool) 2 v 0 St Cuthberts (Liverpool)
R15) Kings Church (Manchester)
3 v 3 Bridge Chapel (Liverpool) (Bridge Chapel won 5-4 on Penalties)
R16)
North Shields Community (Newcastle) 5 v 2 Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs)

3rd Round ~ 25th January 2020
**The 3rd Round Draw was made LIVE on Premier Christian Radio on Tuesday 10th December 2019 from 8.30am.**
Thanks to Premier Christian Radio for their help!!
**Also it was filmed and you can watch it on: Facebook.com/thisispremier

Regional Section (South & West)

R17) Battle Baptist (Sussex) 1-1 Bethel United (South Wales) (Game played on 22/02/20) (Bethel won 3-0 on Penalties)
R18)
Soul Survivor (Watford) 1 v 4 St Marys West Croydon (Surrey) (Game played on 08/02/20)
R19) Lancott Park (Luton) 2 v 3 Newgen (Kent)
R20) Bilton Evangelical Rugby (Warwicks) 5 v 4 Kings Sports (Herts) (Played on 12/09/20)
 
Regional Section (North)
 
R21) St Sebastians (Liverpool) 2 v 2 Bankhall Mission (Liverpool) (Bankhall Mission won 3-2 on Penalties)
R22)
St Charles (Newcastle) 3 v 5 North Shields Community (Newcastle)
R23)
Sunderland Samba 2 v 8 St Paul & Timothy (Liverpool)
R24) Knowsley South (Liverpool) 6 v 0 Bridge Chapel (Liverpool)
 
Quarter Finals ~ 29th February 2020
**The Quarter Final Draw was made LIVE on Premier Christian Radio, on Tuesday 28th January 2020 from 8.30am.**
**Also it was filmed and you can watch it on: Facebook.com/thisispremier

Regional Section (South & West)
 
F25) Bilton Evangelical Rugby (Warwicks) 1 v 1 St Marys West Croydon (Surrey) (Game  played on 26/09/20) (Bilton Evgangelical 5-4 on Penalties)
F26) Newgen (Kent) w/o v Bethel United (South Wales) (This area of South Wales has recently been put back under lockdown)
 
Regional Section (North)
 
F27) Knowsley South (Liverpool) 2-3 St Paul & Timothy (Liverpool)
F28) Bankhall Mission (Liverpool) 3-3 North Shields Community (Newcastle) (North Shields won 6-5 on Penalties)
 
Semi Finals ~ 10th October 2020
**The Semi Final Re-Draw was made LIVE on Premier Christian Radio, on Wednesday 9th September 2020. This was due to the NCC EXEC decison to lessen travel distances because of the pandemic, so now there are separate Northern and Southern Semi Finals and we will now have 1 Northern and 1 Southern team in the Final.**
 
Regional Section (South & West)
 
F29) Newgen (Kent) 3 v 1 Bilton Evangelical Rugby (Warwicks)
 
Regional Section (North)

F30)
North Shields Community (Newcastle) 3 v 6 St Paul & Timothy (Liverpool)
 
Final at Hemel Hempstead Town FC (National League South Division)
NOTE NEW TIME > KO 5.00pm - New 3G Astro Turf Pitch
Saturday May 29th 2021
 
Newgen (Kent) v  St Paul & Timothy (Liverpool)
 
 
The National Christian Trophy  ~  2018 / 2019
 
**UPDATED ON: Sunday May 12th 2019 - 10.00 am**
 
**LATEST NEWS  - NATIONAL CHRISTIAN TROPHY FINAL RESULT!**
 
1st Round ~ November 3rd 2018
 
Regional Section (South, East & West)

A) Wymondley Churches (Herts) 5 v 1 Christchurch Bromley (Kent), (N Yorks)

All the following Teams (23) were given Byes:
Bethel United (South Wales), Central Baptist Chelmsford (Essex), Chase Kings (Southampton), Chatsworth Athletic (SE London), Chatsworth United (SE London), Christchurch Chislehurst (Kent), Cirencester Pilgrims (Glos), Cleanslate 2nds (Milton Keynes), Cornerstone United (Glos), FC Cornerstone (Stevenage)
, Gold Hill Baptist (Bucks), Hayes Ambassadors (Kent), Heigham Park Rangers (Norwich), Holy Rood Rickmansworth (Herts), Kingsland Dynamics Colchester (Essex), Latton Harlow (Essex), London School of Theology (Middlesex), Northchurch Baptist (Herts,) Raynes Park United (SW London), Raynes Park United 2nds (SW London), Soul Survivor (Watford), Sunninghill (Surrey), Woodside Baptist (SE London),

Regional Section (North & Midlands)

B) Anfield (Liverpool) 4 v 2 Spacious Place Blues (Burnley) (Played on 01/12/18)
C) Aintree Baptist (Liverpool) 2 v 0 Loughborough Emmanuel (Leics)
D) Genesis Phoenix Loughborough (Leics) 1 v 3 Knowsley South (Liverpool)
 
All the following Teams (5) were given Byes:
Elm Hall Dons (Liverpool), Gatley St James (Manchester), Hull Saints (Yorkshire), Mansfield AFC (Notts),
Stockton Salvation Army (Durham)
 
2nd Round ~ December 1st 2018
 
Regional Section (South, East & West)

R1)  
Bethel United (South Wales) 6 v 0 Cornerstone United (Glos)
R2)   Chase Kings (Southampton) 3 v 2 Raynes Park United 2nds (SW London) (Played on 17/11/18)
R3)   Kingsland Dynamics Colchester (Essex) 1 v 4 Hayes Ambassadors (Kent)
R4)   Heigham Park Rangers (Norwich) 2 v 0 Central Baptist Chelmsford (Essex)
R5)   Raynes Park United (SW London) 4 v 0 Chatsworth Athletic (SE London) (Played on 08/12/18)
R6)   Sunninghill (Surrey) 2 v 0 Christchurch Chislehurst (Kent) (Played on 08/12/18)
R7)   Cirencester Pilgrims (Glos) 1 v 2 Holy Rood Rickmansworth (Herts) (Played on 12/01/19)
R8)   Woodside Baptist (SE London) 2 v 4 London School of Theology (Middlesex) (After Extra Time - 2 v 2 after 90 minutes)
R9)   Chatsworth United (SE London) 2 v 8 Latton Harlow (Essex)
R10) Northchurch Baptist (Herts) 4 v 2 FC Cornerstone (Stevenage)
R11) Gold Hill Baptist (Bucks) v w/o Cleanslate 2nds (Milton Keynes)
R12) Wymondley Churches (Herts) 4 v 2 Soul Survivor (Watford)

Regional Section (North & Midlands)
 
R13) Elm Hall Dons (Liverpool) 1 v 7 Aintree Baptist (Liverpool)
R14)
Knowsley South (Liverpool) 4 v 2 Hull Saints (Yorkshire)
R15) Anfield (Liverpool)
0 v 2 Mansfield AFC (Notts) (Played on 05/01/19)
R16)
Gatley St James (Manchester) 0 v 1 Stockton Salvation Army (Durham)
 
3rd Round ~ January 26th 2019
 
Regional Section (South, East & West)

R17) Sunninghill (Surrey) 2 v 2 Raynes Park United (SW London) (Raynes Park United won 3-0 on Penalties)
R18) Bethel United (South Wales)
2 v 0 Wymondley Churches (Herts)
R19) London School of Theology (Middlesex)
2 v 0 Hayes Ambassadors (Kent) (Played on 16/02/19)
R20) Latton Harlow (Essex)
5 v 1 Chase Kings (Southampton)
R21) Northchurch Baptist (Herts)
3 v 3 Cleanslaste 2nds (Milton Keynes) (Northchurch Baptist won 7-6 on Penalties)
R22) Holy Rood Rickmansworth (Herts)
w/o v Heigham Park Rangers (Norwich)
 
Regional Section (North & Midlands)

R23) Aintree Baptist (Liverpool) 3 v 2 Mansfield AFC (Notts) (Played on 16/02/19)
R24) Stockton Salvation Army (Durham)
2 v 3 Knowsley South (Liverpool)
 
Quarter Finals ~ 23rd February 2019
 
Full National Draw

F25) Latton Harlow (Essex) 5 v 2 Raynes Park United (SW London)
F26) Aintree Baptist (Liverpool)
2 v 1 Northchurch Baptist (Herts) (Played on 09/03/19)
F27) London School of Theology (Middlesex)
4 v 2 Bethel United (South Wales) (After Extra Time - 2 v 2 after 90 minutes)
F28) Knowsley South (Liverpool)
5 v 0 Holy Rood Rickmansworth (Herts) (Played on 09/03/19)

Semi Finals ~ 30th March 2019

Full National Draw

F29) London School of Theology (Middlesex) 2 v 2 Knowsley South (Liverpool) (Knowsley South won 5-3 on Penalties)
F30)
Aintree Baptist (Liverpool) 2 V 1 Latton Harlow (Essex)

Final ~ **Saturday May 11th 2019 ~ "The Moss Rose Stadium", Macclesfield Town FC, SK11 7SP** KO: 3.30pm

Knowsley South (Liverpool)
1 v 4 Aintree Baptist (Liverpool)
Congratulations to Aintree Baptist for their fine win. The Match Report to follow shortly!!
 
The National Christian Cup  ~  2018 / 2019
 
**UPDATED ON: Monday May 20th 2019 - 11.00 am**
 
**LATEST NEWS  - NATIONAL CHRISTIAN CUP FINAL RESULT**
 
1st Round
 
Regional Section (South & East)

Byes (12) were given to the following teams:
Battle Baptist (Sussex), Beacon Camberley (Surrey), Christians in Sport (Luton), Cleanslate (Milton Keynes),
Emmanuel Church Croydon (Surrey), Kings Sports (Herts), Newgen (Kent), Ruislip Baptist (Middlesex),
Selhurst United (SE London), St Albans Romans (Herts), St Dominics Croydon (Surrey), St Marys West Croydon (Surrey)
 
Regional Section (North & Midlands)
 
Byes (20) were given to the following teams:
Armley Christchurch (Leeds), Bankhall Mission (Liverpool), Bentley Baptist (Doncaster), Bethel Church (Liverpool),
Bridge Chapel (Liverpool), Consett St Patricks (Newcastle), Gateway (Leeds), Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs),
Kings Church (Manchester), Morley BCC (Leeds), Mosaic FC (Leeds), Norris Green Baptist (Liverpool),
North Shields Community (Newcastle), St Charles (Newcastle), St Edmunds (Liverpool), St Paul & Timothy (Liverpool),
St Sebastians (Liverpool), St Teresas Norris Green (Liverpool), Sunderland Samba, York Elim
 
2nd Round ~ December 1st 2018
 
Regional Section (South & East)

R1)   Cleanslate (Milton Keynes) 2 v 3 Christians in Sport (Luton)
R2)  
Newgen (Kent) w/o v St Dominics Croydon (Surrey)

R3)   Emmanuel Church Croydon (Surrey) 4 v 6 Beacon Camberley (Surrey) (AET - Score at 90 minutes 4-4) (Played on 05/01/19)
R4)   Selhurst United (SE London) w/o v St Albans Romans (Herts)
R5)   Battle Baptist (Sussex) 3 v 2 St Marys West Croydon (Surrey) (Played on 05/01/19)
R6)   Ruislip Baptist (Middlesex) 2 v 3 Kings Sports (Herts) (After Extra Time - Score at 90 minutes, 2-2) (Played on 15/12/18)

Regional Section (North & Midlands)

R7)   St Teresas Norris Green (Liverpool) 7 v 2 Morley BCC (Leeds) (Played on 05/01/19)
R8)   Norris Green Baptist (Liverpool) v w/o Kings Church (Manchester)
R9)   St Sebastians (Liverpool) 1 v 0 St Edmunds (Liverpool) (Played on 12/01/19)
R10)
Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs) 5 v 0 Mosaic FC (Leeds)
R11)
St Charles (Newcastle) 2 v 2 Sunderland Samba (St Charles won 3-1 on Penalties)
R12) St Paul & Timothy (Liverpool)
1 v 3 Armley Christchurch (Leeds)
R13)
Bethel Church (Liverpool) 4 v 1 Bridge Chapel (Liverpool)
R14)
Bentley Baptist (Doncaster) w/o v Consett St Patricks (Newcastle)
R15) Bankhall Mission (Liverpool) 
4 v 0 Gateway (Leeds) (Played on 05/01/19)
R16) York Elim
0 v 6 North Shields Community (Newcastle) (Played on 03/11/18)

3rd Round ~ 26th January 2019

Regional Section (South & East)

R17) Newgen (Kent) 1 v 4 Battle Baptist (Sussex)
R18) Christians in Sport (Luton)
3 v 1 Beacon Camberley (Surrey)
R19) Selhurst United (SE London)
5 v 2 Kings Sports (Herts) (Played on 09/02/19)
 
Regional Section (North & Midlands)

R20) Kay Street Baptist Rawtenstall (Lancs)
2 v 3 St Sebastians (Liverpool)
R21) North Shields Community (Newcastle) 5 v 3 Kings Church (Manchester) (After Extra Time - Score at 90 minutes, 2-2)
R22) Bentley Baptist (Doncaster)
1 v 4 St Teresas Norris Green (Liverpool)
R23) Bankhall Mission (Liverpool)
5 v 4 Armley Christchurch (Leeds) (After Extra Time)
R24) Bethel Church (Liverpool)
2 v 2 St Charles (Newcastle) (Bethel won 4-3 on Penalties)
 
Quarter Finals ~ 23rd February 2019

Full National Draw

F25) Christians in Sport (Luton) 1 v 2 Bethel Church (Liverpool) (Played on 09/03/19)
F26) Battle Baptist (Sussex)
4 v 2 St Teresas Norris Green (Liverpool)
F27) St Sebastians (Liverpool) 4 v 2 North Shields Community (Newcastle)
F28) Bankhall Mission (Liverpool)
5 v 1 Selhurst United (SE London) (Played on 23/03/19)
 
Semi Finals ~ 30th March 2019
 
Full National Draw

F29) Bethel Church (Liverpool) 1 v 2 St Sebastians (Liverpool)
F30) Bankhall Mission (Liverpool)
1 v 2 Battle Baptist (Sussex)
 
Final ~ **Saturday May 18th 2019 ~ "The Valley Stadium", Charlton Athletic FC, SE7 8BL** KO: 3.45pm
Battle Baptist (Sussex)  2 v 0  St Sebastians (Liverpool)
Congratulations to Battle Baptist for their win in a very close game. The Match Report to follow shortly!!